Front PageΑθλητικάΦάρσαλα

Άνετη επικράτηση για τον Αχιλλέα Φαρσάλων στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι

Με ευρεία νίκη συνδυάστηκε η τελευταία φετινή αγωνιστική στο Δημοτικό Στάδιο των Φαρσάλων για την ομάδα του Αχιλλέα Φαρσάλων καθώς ξεπέρασε με σκορ 5-1 το εμπόδιο του Αετού Μακρυχωρίου και έτσι το συγκρότημα του Δημήτρη Μπουκουβάλα έφτασε τους 70 βαθμούς σε 29 αναμετρήσεις.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 4′ όταν ο Χριστοδουλόπουλος βγήκε στην κόντρα επίθεση και με πλασέ νίκησε τον Τσαπραΐλη από θέση τετ α τετ για το 0-1. Εν συνεχεία ο Αχιλλέας πίεσε και έχασε κάποιες καλές στιγμές με κορυφαία αυτή του 20′ όταν ο Παπακωνσταντίνου έκανε το πλασέ με την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι και εν συνεχεία από παρέμβαση του αμυντικού να φεύγει κόρνερ.

Στο 26′ ο Γκαραλιάκος με μετά από ωραία ομαδική συνεργασία ισοφάρισε με σουτ μέσα από την περιοχή. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν τούμπα την αναμέτρηση από το πρώτο ημίχρονο καθώς στο 37′ ο Κερμελίδης έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αετού για το 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αχιλλέα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 51′ κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα με σκόρερ τον Πασσιά ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με πλασέ από πλάγια θέση πέτυχε το 3-1. Το 4-1 σημειώθηκε από τον Κερμελίδη με όμορφη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι ο οποίος πέτυχε παράλληλα και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ενώ το τελικό 5-1 το πέτυχε ο Τσατσελάρι στο 84′ με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Οι Συνθέσεις

Αχιλλέας Φαρσάλων (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Τσαπραΐλης, Λάιος, Κούλπας, Καραμπούζης, Κουρτεσιώτης, Αετόπουλος Μπρόσκα (46′ Καραλούλης), Πασσιάς (72′ Τσατσελάρι), Γκαραλιάκος (58′ Κώστας), Παπακωνσταντίνου (58′ Κρικώνης), Κερμελίδης.

Αετός Μακρυχωρίου (Κώστας Κολομητρούσης): Τσικρίκης, Γιαννακόπουλος, Γραβάνης, Πέπας, Παπανικολάου, Χουτεσιώτης, Καζάκος, Λάλας, Χριστοδουλόπουλος, Καμπούρας, Χατζής.

Τριπλέτα: Διαμαντής, Κοτούμπας, Γκάγκας