Κυπελλούχος από την «άσπρη βούλα» για πρώτη φορά στην ιστορία του, ο ΠΟΕ!

Κυπελλούχος ΕΠΣΛ τη φετινή χρονιά 2018 – 19 αναδείχθηκε ο ΠΟΕ, καθώς κέρδισε στον 48ο τελικό του θεσμού τον Δαμασιακό με σκορ 7-6 (στην διαδικασία των πέναλτι).

Η ομάδα της Ελασσόνας έφθασε στη κατάκτηση του τροπαίου, καθώς επικράτησε του Δαμασιακού στο γήπεδο της Φιλιππούπολης μετά από έναν συναρπαστικό τελικό!

Μετά τη τελευταία φορά που είχε βρεθεί στο τελικό του θεσμού ο ΠΟΕ (ήταν το 2004 – 05 που ηττήθηκε από τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας), η ομάδα του Ζήση Ζιάγκα έφθασε στη πολυπόθητη κατάκτηση με αντίπαλο τον Δαμασιακό.

Από την άλλη, ο Δαμασιακός βρέθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία του στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ (τη πρώτη φορά ηττήθηκε από τον ΑΟ Κατωχωρίου τη σεζόν 1975 – 76) και παρότι έφθασε κοντά στη κατάκτηση του τροπαίου, δεν τα κατάφερε και κρατά τη πολύ καλή εμφάνιση από τον ΠΟΕ!

Η πρώτη μεγάλη στιγμή άνηκε στο ΠΟΕ, όταν ο Δημήτρης Ματούλας επιχείρησε από τον άξονα ένα δυνατό σουτ, με τον Δημήτρη Μιγδάνη να δείχνει να αιφνιδιάζεται και να απομακρύνει ενστικτωδώς τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 36ο λεπτό οι παίκτες του ΠΟΕ συνεργάστηκαν άψογα με τον Καλύβα να είναι ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, ο οποίος μέσα από τη περιοχή και δεξιά δεν έκανε τη καλύτερη δυνατή επιλογή, σουτάροντας… «χαλαρά» επάνω στον Δημήτρη Μιγδάνη.

Ενώ στο 40ο λεπτό μετά από κόρνερ του ΠΟΕ η μπάλα δεν απομακρύνθηκε καλά και στη προσπάθειά του να μπλοκάρει ο Δημήτρης Μιγδάνης, ο γκολκίπερ του Δαμασιακού έχασε τη μπάλα με αυτήν να στρώνεται στον Μάντζαρη, ο οποίος σούταρε σε κενή εστία, με τον Μπακαΐμη σαν από μηχανής Θεός απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

Στην επανάληψη και στο 72ο λεπτό ο Δαμασιακός έφτασε κοντά στο γκολ για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουσιάρη, ο Γούπος εκτινάχθηκε στο δεξία «Γ» της εστίας του και βρήκε τόσο, όσο τη μπάλα ούτως ώστε αυτήν να περάσει σε κόρνερ!

Τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 82′ είχε ο Μάντζαρης να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Δαμασιακού. Μετά από κόρνερ του Γκαραγκούνη οι γηπεδούχοι δεν απομάκρυναν καλά, με τη μπάλα να στρώνεται στα όρια της μεγάλης περιοχής στον Μάντζαρη που σούταρε με τη μία, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ!

Μοιραία έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση. Στο πρώτο μέρος δεν σημειώθηκε καμία καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες, ενώ με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους της παράτασης ο Μπακαΐμης από δεξιά πέρασε τη μπάλα για τον Βασίλη Φούντα που «τσίμπησε» τη μπάλα στέλνοντας την διαγώνια και λίγο άουτ.

Πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, ο Ματούλας στο 120’+1′ μπήκε στη περιοχή του Δαμασιακού από αριστερά και πλάσαρε τον Δημήτρη Μιγδάνη, ο οποίος έδειξε πως ήταν σε ετοιμότητα, μπλοκάροντας τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Στα πέναλτι η ομάδα του ΠΟΕ αποδείχθηκε ψυχραιμότερη και κατάφερε να κερδίσει το τρόπαιο με σκορ 7 – 6 στα πέναλτι. Για τον Δαμασιακό αστόχησε ο Λούτσος το δεύτερο πέναλτι της ομάδας του, ενώ το τελευταίο ο Παναγιώτου για τον ΠΟΕ. Στον «ξαφνικό θάνατο» Λαγιοκάπας και Φούντας αστόχησαν στη σειρά με τον μοιραίο τελικά να είναι ο Λέτσιος που ηττήθηκε από τον Γούπο, ο οποίος έλαβε και τον τίτλο του MVP του τελικού!

Λαγός για ΠΟΕ και 1 – 0.
Τσιάλτας για Δαμασιακό και 1 – 1.
Σουγλής για ΠΟΕ και 2 – 1.
Λούτσος για Δαμασιακό και απόκρουση από τον Γούπο.
Συνάπαλος για ΠΟΕ και 3 – 1.
Μιγδάνης για Δαμασιακό και 3 – 2.
Πετάνι για ΠΟΕ και 4 – 2.
Μουσιάρης για Δαμασιακό και 4 – 3.
Παναγιώτου για ΠΟΕ και απόκρουση από τον Μιγδάνη.
Ιωαννίδης για Δαμασιακό και 4 – 4.