ΑθλητικάΦάρσαλα

Κέρδισε και την Νίκη Βόλου ο Α.Σ. Φαρσάλων!

Ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων υποδέχθηκε για την 6η Αγωνιστική της Β ΕΣΚΑΘ την πρωτοπόρο ομάδα του Α ομίλου Νίκη Βόλου U23.

Το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια ήταν ντέρμπι, με τις ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Σε όλο τον αγώνα πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου το σκορ έκλεισε με 25-22. Στην 3η περίοδο η Νίκη Βόλου άλλαξε την άμυνα της σε ζώνη με αποτέλεσμα να καταφέρει να περάσει μπροστά στην λήξη της περιόδου με σκορ 38-39.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε έως την λήξη του αγώνα. Εκεί οι Φαρσαλινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πέτυχαν κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά. Όλη η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα με 2 εύστοχες βολές του Αθλητικού και χαμένη επίθεση των φιλοξενούμενων και έτσι οι Φαρσαλινοί πέτυχαν σπουδαία νίκη με σκορ 59-58.

Πρώτοι σκόρερ του Α.Σ.Φαρσάλων ήταν οι Χρόνης (18π), Θεοχάρης (13π) και Ρούμπας (12π).

Η Σύνθεση
Α.Σ.Φαρσάλων (Μανετζής Αντ.): Ερελιάδης 6, Αλεξίου 3(1), Θεοχάρης 13(1), Μανετζής, Γιαννούλης, Καισέρογλου, Δαλακούρας 5(1), Παπατζελίδης 2, Παπακωνσταντίνου, Ταστεμίρογλου, Χρόνης 18(2), Ρουμπας 12.

Επόμενη Αγωνιστική (11/12): BC VOLOS- Α.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ