ΑθλητικάΦάρσαλα

Ήττα για τον Α.Σ. Φαρσάλων σε απόλυτα θεαματικό παιχνίδι!

Σε ένα ανοιχτό και απόλυτα επιθετικό παιχνίδι ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων γνώρισε την ήττα με 70-100 από την Ανόρθωση Βόλου στο Κλειστό Γυμναστήριο των Φαρσάλων.

Οι Φαρσαλινοί ξεκίνησαν “καυτοί” το παιχνίδι και με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας ιδίως έξω από τα 6.75 όπου ευστόχησαν σε πέντε τρίποντα αρχικά βρέθηκαν μπροστά με 8 – 0 και στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου προηγούνταν με 24-11 με τους Αλεξίου, Θεοχάρη και Ρούμπα Κ. να σκοράρουν συνεχώς.

Με τρίποντο του Αλεξίου ο Αθλητικός στην πρώτη επίθεση στο 2ο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 27-11. Από το 21’ όμως του αγώνα ξεκίνησε η αντεπίθεση των Βολιωτών.

Με συνεχόμενα καλάθια των Ντίκα, Φιλίππου και Καραθανάση πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 28’ με 35-38 μετά από επιμέρους σκορ 8-27, με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 38-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά 53-65. Στο τέταρτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η πίεση των φιλοξενουμένων, και με αρκετούς αιφνιδιασμούς έφτασαν στο τελικό 70-100. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το καλό κλίμα μεταξύ των δυο ομάδων καιτα εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων που πέτυχαν 13 τρίποντα. Δεκάλεπτα: 24-11, 38-40, 53-65, 70-100. Διαιτητές: Βόντσα – Δότα

Οι Συνθέσεις

Α.Σ.Φαρσάλων (Μανετζής): Μητσογιάννης, Αλεξίου 19(5), Θεοχάρης 17(2), Γιαννούλης 3(1), Μάνετζης, Παπατζελίδης, Χρόνης 12(3), Ρούμπας Β. 2, Ρούμπας Κ. 17(2).

Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος 6, Ανδρέογλου 3(1), Κοντάκης 10(2), Ντίκας 31(3), Καραθανάσης 15(2), Γαλανάκης 10(2), Καρακώστας, Τζούμας 2, Φιλίππου 17.