ΑθλητικάΦάρσαλα

Επέστρεψε στις νίκες με τεσσάρα ο Αχιλλέας!

Την νίκη με σκορ 4-1 πέτυχε ο Αχιλλέας Φαρσάλων κόντρα στην Δόξα Αργυροπούλου με τον Βασίλη Μπακογιάννη να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στον πάγκο του Αχιλλέα Φαρσάλων και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο.

Έτσι ο Αχιλλέας έφτασε τους 32 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα όντας δεδομένα στα πλέι οφ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Αχιλλέα να είναι ανώτερος και να χάνει μεγάλες ευκαιρίες όταν αρχικά στο 15 ο Λαβαντστιώτης έσπασε για τον Φουρίκη με τον τελευταίο να πλασάρει λίγο άουτ.

Ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Κερμελίδη λίγα λεπτά αργότερα ενώ το σουτ του Παπακωνσταντίνου στο 35 έδιωξε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Στο 40′ ο Παπακωνσταντίνου έκανε την κούρσα από τα αριστερά ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον κ. Δημερά να δείχνει την λευκή βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαβαντστιώτης ο οποίος ευστόχησε και πέτυχε το 1-0.
Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι “πάγωσαν” το Στάδιο όταν ο Τζατζάκης με πλασέ νίκησε τον Κουσιά μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και κάθετη πάσα και πέτυχε το 1-1 στο 52′.

Ο Αχιλλέας είχε γρήγορη απάντηση σε αυτό το γκολ καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο Φουρίκης “πυροβόλησε” με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Μετά την γρήγορη απάντηση οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν ρυθμό και να απειλούν κυρίως με τους Φουρίκη και Λαβαντστιώτη.

Το 3-1 σημείωσε στο 70′ ο Λαβαντστιώτης όταν ο Γκαραλιάκος τροφοδότησε με όμορφη ψηλοκρεμαστή πάσα τον Παπακωνσταντίνου αυτός έκανε “γλυκιά” σέντρα και ο Λαβαντστιώτης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 4-1 σημείωσε με όμορφη κίνηση και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ο Ιωαννίδης στο 84′.

Μάλιστα ο Αχιλλέας έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία όταν στο 87′ ο Λαβαντστιώτης εκτέλεσε το φάουλ με τον τερματοφύλακα της Δόξας να τον σταματά εντυπωσιακά.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Βασίλης Μπακογιάννης): Κουσιάς, Αετόπουλος, Ντελής, Κομισόπουλος (75′ Κουλουκτσής), Παπακωνσταντίνου (80′ Καραμπάλιος), Χατζόπουλος, Γανός, Λαβαντστιώτης, Φουρίκης, Γκαραλιάκος, Κερμελίδης (70´ Ιωαννίδης).