ΑθλητικάΦάρσαλα

Ήττα στην έδρα του Αβέρωφ για τον Ολυμπιακό Αμπελιάς

Την ήττα με σκορ 2 – 1 γνώρισε στην έδρα του ΠΑΟΛ Αβέρωφ ο Ολυμπιακός Αμπελιάς, σε ένα παιχνίδι όπου «έσπασαν» καρδιές στο φινάλε.

Έτσι το συγκρότημα του Δημήτρη Βλάχου παρέμεινε στους 16 βαθμούς και την 12η θέση του πρωταθλήματος.

Αναμέτρηση η οποία κυμάνθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα και είχε δύο όψεις, με το α΄μέρος να ανήκει ολοκληρωτικά στους «κυανόλευκους» του Φώτη Πλίτση, έχοντας μάλιστα σοβαρό προβάδισμα με 2-0 με τα γκολ των Κουτζαηλία (16΄) και Μπέη (42΄) ενώ στην επανάληψη κυριάρχησαν οι «ερυθρόλευκοι» του Δημήτρη Βλάχου που πίεσαν για να ανατρέψουν τα δεδομένα και λίγο έλειψε στο 93΄να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά ο Τζήκας απέκρουσε την κεφαλιά του Καρατζούκου.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Άλκη ενώ ο αρχηγός της ομάδας Χάρης Στεργίου κρατούσε φανέλα του Αβέρωφ με το όνομα του αδικοχαμένου και το νούμερο 19!!!

Οι γηπεδούχοι έκαναν γνωστές τις προθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά, δείχνοντας θέληση και αποφασιστικότητα και στο 16΄ο Κουτζαηλίας με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού το Αβέρωφ κάνοντας το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπέης έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ αλλά ο Παπαγούλας απέκρουσε σωτήρια αλλά στο 42΄ ο ίδιος παίκτης βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Παπαγούλα ο οποίος απέκρουσε προς στιγμήν αλλά ο Μπέης με το κεφάλι βρήκε δίχτυα για το 2-0.

Σε αντίθεση με το α΄μέρος οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με επιθετικές διαθέσεις στην επανάληψη αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ και στο 46΄έφτασαν κοντά σε αυτό με τον Τσαπατώρη.

Στο 61΄ο Μπέης λίγο έλειψε να κλειδώσει… το ματς αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση ενώ το σουτ του ίδιου στο 66΄μπλόκαρε ο Παπαγούλας.

Και στο 68΄ο νεαρός Καρατζούκος με εντυπωσιακή κεφαλιά μετά από σέντρα του Πλίτση μείωσε σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τους γηπεδούχους να αμύνονται μαζικά και τους φιλοξενούμενους να ασκούν μεγάλη πίεση στα αντίπαλα καρέ.

Στο 75΄ένα καλό σουτ του Χύσα απέκρουσε ο Τζήκας και στο 93΄ο Καρατζούκος και πάλι με δυνατή κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Τζήκα, με 2-1 να είναι και το τελικό σκορ.

Οι Συνθέσεις

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Φώτης Πλίτσης): Τζήκας, Βαρσάμης, Μπαντέλας, Σπαρτής, Στεργίου, Γκουγκουλιάς, Κανιούρας, Παπαναστασούλης (77΄Σπανός), Κουτζαηλίας (90΄Κουτσογιάννης), Μπέης (86΄Σδράλης), Ζήκος (77΄Ελευθέρογλου).

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Δημήτρης Βλάχος): Παπαγούλας, Ακρίβος (46΄Αντωνίου), Πετράκης (65΄Κοτρώτσιος), Νικολακούλης, Χριστοδούλου, Ζέρβας (27΄λ.τ Καρατζούκος), Χαρτής, Νταμπαλέτσιος (81΄Μπλάντας), Δεμίσης (46΄ Χύσα), Τσαπατώρης, Γαλάνης.

Πηγή: larisagoal.gr